Duyurular                           ZOONOZ HASTALIKLAR

Zoonoz hastalıklar; hayvanlardan insanlara bulaşan ve her iki gruba dahil bireylerde ortak olarak şekillenen hastalıklar diye tanımlanabilir.

 

 

- Kurtlanma

 

 

Mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı, kilo kaybı

 

Köpekler ve kediler genellikle yuvarlak solucanlar ve kancalı kurtlar da dahil olmak üzere bağırsak parazitlerini taşır. Bu parazitler genellikle dışarıda olan hayvanlarda ve yavrularda bulunur. Bu yüzden evcil hayvanınıza iyi bir hijyen uygulamanız gerekir.

 

-Saçkıran

 

Semptomlar: Kaşıntılı, kuru, pullu veya kabuklu; kırmızı döküntüler

 

Bir evcil hayvanın dokunduğu yüzeylere temas ettikten sonra sizde bir cilt kaşınması olduysa çok geçmeden önlem almanız gerekir. Saçkıran bildiğimiz üzere bulaşıcı bir hastalıktır. Kızarıklık, görünüşüne göre değişir. Size veya evcil hayvanınıza saçkıran teşhisi konulduysa, yayılmasını önlemek için bulaşabilecek her şeyi temizlemeniz gerekir.

 

- Kedi çiziği

 

Semptomlar: Isırık veya çizik, şişmiş lenf, ateş, baş ağrısı, boğaz kasları ve eklem bölgesinde şişlik veya kabarma, halsizlik, iştah kaybı

 

Kedi çizikleri fazlaca ağrılı olabilir. Aynı zamanda bakteriyi de beraberinde getirir. Bu bakteriyel enfeksiyon genellikle kediden insana çiziklerle bulaşır, ancak ısırık yaraları yoluyla da bulaşabilir."

 

-Giardiyaz

 

İshal veya yağlı görünümlü dışkı, karın krampları, mide bulantısı, kusma

 

Hem kedi hem de köpekler bu paraziti dışkılarından geçirebilirler. Aslında, Oregon Veteriner Hekimler Birliği'ne göre giardiyaz, Kuzey Amerika'daki bakteriyel olmayan ishalin en sık görülen nedenidir. Semptomlar bir ila iki hafta sürebilir ve tedaviye iyi yanıt verebilir.

 

-Toksoplazmoz

 

Kas ağrıları, ateş, baş ağrısı, konfüzyon, nöbetler, kusma, ishal

 

Çoğu kedi sahibi muhtemelen toksoplazmozdan haberdardır. Genelde kedilerin dışkısından geçen bu parazit, dışarıda yemek yemenin bir sonucu olarak görülür. Ayrıca, kediler genellikle belirtilerini göstermezler, bu yüzden risk altında olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle temizlik yine en etkili yöntemdir.

 

-Leptospirosi

 

Ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi grip benzerinde

 

Leptospirosis, su veya idrar yoluyla bulaşan potansiyel olarak ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur. Köpekler kirli su içtikleri zaman bu hastalığa yakalanmaları çok olası bir durumdur. Ayrıca hastalığa sahip olan farklı bir hayvandan da bulaşabilir.

 

- Pasteurella

 

Şişlik, kızarıklık, ağrı,

 

Pasteurella, kedilerin ve köpeklerin üst solunum yollarında yaygın olarak bulunan bakterilerdir. Araştırmalara göre bu enfeksiyon çizikler veya ısırıklar yoluyla bulaşabilir. Genellikle lokal bir deri enfeksiyonu olarak ortaya çıkar ve antibiyotiklerle temizlenebilir.

 

- Salmonellez

Ishal, ateş, mide ağrısı

 

Salmonelloz da köpek veya kedilerin dışkısından insanlara geçebilir. Köpek veya kediler özellikle çiğ et yiyorsa ortamdan ve yedikleri etten bu paraziti alırlar. Bu enfeksiyon şiddetli tıbbi bir yardım ister.

 

- Uyuz

 

Yoğun kaşıntı, döküntü, etkilenen bölgede kabuklanma, saç dökülmesi

 

Uyuz, köpeklerde (kedilerde daha az) akarların neden olduğu yaygın bir deri hastalığıdır. Bulaşıcı özellik taşıyan akarlar, cildin altına girerek kaşınmaya ve tahrişe neden olur. Tedavisi hem evcil hayvanlar hem de insanlar için birkaç hafta sürebilir.

 

- Kuduz

 

Korku, saldırganlık, aşırı tükürük salgılama, dengesizlik, nöbetler, felç

 

Bu hastalık, Virüs, hayvanın tükürüğünden, tipik olarak bir ısırık yoluyla bulaşır. Ve hastalığın görünür işaretleri belirdiğinde, genellikle ölümcül olur.

 

Neyse ki, kuduz aşısı oldukça etkilidir, ancak vahşi hayvanlar konusunda dikkatli davranmak ve evcil hayvanlarınızı her zaman açık havada izlemek .

O2 VETERİNER KLİNİĞİ OLARAK;BAHÇEŞEHİR, GÖLET,ESENKENT,BAHÇEŞEHİR 2. KISIM,VE BAŞAKŞEHİRDEN GELEN PATİ DOSTLARIMIZA 7/24 HİZMET VERMEKTEYİZ.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret257681
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.244927.3541
Euro28.765228.8804
Hava Durumu
köpek gezdirme

BAHCESEHIRDE Köpeklerinizi evinizden alıp gezdiriyoruz.

Tel:2126695570
www.o2vet.com

sahiblendirelim
 7/24 NÖBETÇİ BAHÇEŞEHİR  VETERİNER TEL:0212 6695570 BAHCESEHIRDE SOKAK DOSTLARIMIZI SAHİPLENDİRELİM.
Sokak kedi kopeklerine kısırlaştırma ve tedavide %30 indirim uygulamaktayiz.
Bahçeşehir 7/24